W ubiegłym roku uczennica obecnej klasy 4 lop - Julia Szklarz, wzięła udział w międzypowiatowym konkursie literackim pn. „Pamiętnik pokoleń – Świadkowie historii”. Opisała wówczas historię złotoryjanina, Pana Tadeusza Gawrona, który zgodził się podzielić wspomnieniami z czasów, gdy jako dziecko wraz z rodziną przesiedlali się z Kresów na Ziemie Odzyskane.

Julia na koniec reportażu napisała: „ Jestem wdzięczna Panu Tadeuszowi Gawronowi, że mogłam razem z Nim przemierzyć tamte szlaki. Jestem uczennicą liceum wojskowego, które kształtuje postawy patriotyczne, a historia ojczyzny jest dla mnie niezwykle ważna. Spotkanie to pobudziło moją ciekawość i już wiem na pewno, że będę zadawała więcej pytań ludziom, którzy są z nami, a w pamięci kryją niebywałe historie, które uczą i pokazują prawdę ich czasów”.

Efektem rozmów, które przeprowadzili młodzi ludzie ze świadkami historii, jest książka zawierająca najlepsze prace przysłane na konkurs.

26 marca tego roku w Starostwie Powiatowym w Legnicy odbyło się uroczyste spotkanie z bohaterami tych zdarzeń, na które oczywiście został zaproszony Pan Tadeusz Gawron. Podczas gali były  wręczane bukiety kwiatów oraz wspomniana książka, która zajmie honorowe miejsce w rodzinnych biblioteczkach i będzie przypominała historię przodków.

Opiekunka i koordynatorka działań: Monika Błażejowska