WiadomośćUroczysta akademia z okazji 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
(Kategoria: Różne)
Dodane przez admin
czwartek 17 listopada 2022 - 07:36:22

W 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości
10 listopada 2022r. społeczność naszej szkoły uczciła uroczystą akademią 104. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęły ją uczennice Oliwia Pietereki Julia Łazuch z kl. 1 lop piosenką „Taki kraj”. Prowadzący apel Dominika Ulanowska i Dominik Brzostekz kl. 4 tlp wprowadzili nas w radosną atmosferę tamtych dni, kiedy po 123 latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Kacper Mazur z kl. 1 lop wcielił się w postać świadka tamtych wydarzeń Jędrzeja Moraczewskiego, pięknie recytując fragment jego relacji. Zaś Aleksandra Krzepiszz kl. 2 tlp dopełniła tę część apelu recytacją wzruszającego wiersza Antoniego Słonimskiego „Polska”. Uczestnicy apelu poznali historię Święta 11 Listopada, które, w zależności od czasów, upamiętniano w różny sposób, czasem oficjalnie a czasem konspiracyjnie. Poznali okoliczności, w jakich kształtowały się granice naszego państwa. Obejrzeli również krótki film o „architekcie niepodległości”, Marszałku Józefie Piłsudskim. Kacper Rybak z kl. 4 tlp, wcielając się w postać marszałka, wygłosił fragment jego wystąpienia z 14 listopada 1920 roku. Uczniowie klasy 4 tlp, do których dołączyła Marta Kucharska z kl. 2 lop, wspólnie zaśpiewali piosenkę „Szara piechota” przy akompaniamencie żywej muzyki akordeonu w wykonaniu zaproszonego do współpracy pana Czesława oraz gitary elektrycznej Wiktorii Kopacz z klasy 4 TI. Najbardziej wzruszającym i podniosłym momentem apelu było pełne kunsztu artystycznego wykonanie piosenki „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” przez duet Olimpii Tarnowskiej z kl. 4 lop i Julii Szklarz z kl. 3 lop. Wielu słuchaczom łza się w oku zakręciła.
Zobacz zdjęciaŚwięto Niepodległości zawsze było okazją do przypominania ważnych momentów historycznych w życiu naszego narodu, do czego nawiązywały słowa Józefa Piłsudskiego, będące myślą przewodnią naszej uroczystości: ”Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem. Staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

W tym roku Rocznica Odzyskania Niepodległości jest wyjątkowa z powodu wojny u naszych wschodnich sąsiadów.O tym, jak cennymi wartościamisą teraz wolność i pokój na całym świecie, mówili w swoich wystąpieniach zaproszeni goście: pan wicestarosta Rafał Miara, pan Kierownik Wydziału Edukacji Paweł Choczaj oraz dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Mularczyk.Wojna w Ukrainie przypomina nam, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a o wolność trzeba walczyć cały czas.

To, jak wspominamy odzyskanie niepodległości, mogli zobaczyć goszczący u nas uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły IES Virgen de las Nieves z hiszpańskiej Granady.

Dziękujemy Tomkowi Rebizantowi i Krzyśkowi Kozyrze z kl. 4 TI, którzy przygotowali nagłośnienie i światło oraz prezentację multimedialną i czuwali nad przebiegiem uroczystości od strony technicznej.

Piękne zdjęcia z apelu możemy obejrzeć dzięki Pawłowi Korczakowi z kl. 4 tip.

Apel wraz z uczniami przygotowały panie Beata Jańta i Małgorzata Wielgusz- Rojek.Źródło: Oficjalna strona Zespołu Szkół Zawodowych w Złotoryi
( http://zszzlotoryja.pl/news.php?extend.2246 )