W dniach 27-30.04. 2026 kl. 3lo wraz z wychowawcą p. Moniką Kołodziejską i pedagog p. Marzeną Wasilewską uczestniczyła w obozie szkoleniowym w Złotym Potoku w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, organizowanym przez firmę kadet.pl
Pogoda dopisywała od chwili przyjazdu, więc od początku ćwiczyliśmy intensywnie, nie oszczędzając siebie i mundurów, co widać na zdjęciach.
Zaraz po przyjeździe odbył się instruktaż bezpieczeństwa, a potem szkolenie snajperskie i strzelanie do celu z użyciem lunety z różnych postaw strzeleckich.
W nocy też nie odpoczywaliśmy, ponieważ odbywały się warty od godz. 22.00 do 6.00. Dwuosobowe grupy zmieniały się w określonym czasie, patrolując teren miejsca szkolenia w pełnym wyposażeniu bojowym.
Dzień rozpoczynaliśmy zbiórką i zaprawą poranną, po śniadaniu odbywały się zaplanowane zajęcia np. z łączności podczas wykonywania zadań bojowych w mieście, doskonalenie technik linowych, techniki maskowania podczas ćwiczeń nocnych i wykonywania operacji zestrzelenia celu przy użyciu lunety.
Nieustannie doskonaliliśmy swoje umiejętności, zwłaszcza z zakresu dowodzenia plutonem, ponieważ zadania, które otrzymywaliśmy w ramach symulacji operacji bojowych wymagały od nas szybkiego reagowania na zmieniające się okoliczności i warunki, gdzie nawet skład zespołów nie był stały i przydział czynności operacyjnych często trzeba było robić na bieżąco, w zależności od sytuacji. Praktycznie każdy z nas miał możliwość zmierzenia się z tym wyzwaniem. Pełni wrażeń i ciekawi nowych wyzwań czekaliśmy więc na następne zajęcia.
W ciągu kolejnych dni zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne. Nasza wychowawczyni brała czynny udział w zajęciach wraz z nami.
Jako klasa 3, czyli ,,trzecioobozowi” wykonywaliśmy zadania o największym stopniu trudności. Z racji tego, że techniki linowe mieliśmy już dobrze opanowane po szkoleniu w Niedzicy i Głuchołazach, mogliśmy teraz swoje umiejętności sprawdzić od razu w środowisku naturalnym czyli w górach. Wysokie ściany skalne, czasem niemal pionowe, zrobiły na nas niesamowite wrażenie. Ale, że jesteśmy nieustraszeni, więc z tym wyzwaniem też poradziliśmy sobie, forsując ściany o różnych stopniach trudności.
Pomimo narastającego z każdym dniem zmęczenia, dającego się we znaki w najmniej oczekiwanych momentach, niecierpliwie czekaliśmy na tzw. ścieżkę taktyczną czyli grę w paintball, podczas której zwertfikowaliśmy swoje umiejętności zdobyte podczas 3 dni szkolenia.
W czasie trwania obozu i wykonywania poszczególnych zadań każdy z uczestników podlegał ocenie według kryteriów Testu MTQ48, czyli narzędzia psychometrycznego służącego do badania odporności psychicznej, co po omówieniu przez instruktorów pomagało zrozumieć jak radzimy sobie ze stresem oraz wyzwaniami, zwłaszcza pod presją czasu. Test ten mierzy: poczucie kontroli, zaangażowanie, podejście do wyzwań, pewność siebie. Po obozie szkoleniowym i pomyślnej weryfikacji otrzymujemy w następstwie tegoprocesu certyfikaty imienne, które zostaną wręczone podczas zakończenia roku szkolnego.
Certyfikaty, co wynika z zamieszczonej na nich formule, potwierdzają fakt, iż szkolenie specjalistyczne zostało zrealizowane i świadczą o konkretnie nabytych przez kadeta- czyli każdego z nas- umiejętnościach, które mogą mieć wpływ na wyniki procesu rekrutacji do służb mundurowych, gdzie za posiadanie tych umiejętności nadaje się dodatkowe punkty.