Uwolnij książkę!
Czyli Bookcrossing w naszej szkole.
Droga społeczności szkolna! Zapraszamy Was do włączenia się w akcję uwalniania książek. Idea ta ma już trochę lat, więc być może o niej słyszeliście, a i może braliście w bookcrossingowych akcjach udział. Teraz jednak macie okazję zrobić to w naszej szkole!
Kilka informacji o bookcrossingu – dla tych, którzy być może jeszcze o nim nie słyszeli.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek
i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.
Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek
w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.
Co daje mam bookcrossing? Pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu.
Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji.
Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole.
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w naszej akcji. Masz książkę, którą przeczytałeś, możesz się nią podzielić z innymi. Przynieś i postaw ją w wyznaczonym miejscu szkoły lub do biblioteki szkolnej. Regał na książki znajduje się na 1.piętrze, naprzeciwko sklepiku. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników.